Pod koniec stycznia w kilku małopolskich miastach (Nowy Sącz, Olkusz i Oświęcim) oraz w Rzeszowie i Kielcach pojawiły się billboardy i reklamy z napisem “JESTEŚMY TUTAJ”. A w tle trzymająca się za ręce para tej samej płci. To kampania, która ma pokazać, że ludzie LGBT, czyli geje, lesbijki, ludzie biseksualni i transpłciowi żyją i mieszkają nie tylko w największych miastach w Polsce.

 

W 2016 i 2017 roku krakowska Fundacja Równość.org.pl zorganizowała w kilku miastach na południu kraju szereg wydarzeń o tematyce LGBT: nieformalnych, integrujących lokalne społeczności, spotkań, ale także pokazów filmowych. Niektóre z nich, jak pokaz filmu “Artykuł osiemnasty”, spotkały się z oporem - w Nowym Sączu miejscy urzędnicy dali do zrozumienia, że publiczna instytucja to nie miejsce do rozmowy na tak “kontrowersyjne” dla mieszkańców tematy, jak związki partnerskie i równość małżeńska.

 

Okazało się, że mieszkańcy i mieszkanki chcą na ten temat rozmawiać i się edukować.

 

W trakcie kilkunastu miesięcy często padało pytanie do lokalnych społeczności LGBT: co jest dla nich najważniejsze? Czego im najbardziej potrzeba? Odpowiedź była jedna: widzialności. Kampania “JESTEŚMY TUTAJ” ma być odpowiedzią na taką właśnie potrzebę.

 

Billboardy i reklamy mają zachęcić mieszkańców i mieszkanki miast do refleksji i rozmowy na temat miejsca LGBT w ich społecznościach. A ludziom LGBT poza największymi miastami pokazać, że nie są jedyni. To oczywiście dopiero początek.

 

Zobaczysz reklamę lub billboard? Zrób zdjęcie i podaj dalej.

Mieszkasz w mniejszym mieście w Polsce i jesteś osobą LGBT? Napisz, jak Ci się żyje, co chciałbyś i chciałabyś, żeby w Twoim mieście się podziało, zmieniło.

Uważasz się za sojusznika lub sojuszniczkę LGBT? Napisz kilka słów wsparcia do swoich przyjaciół, którzy mogą tego potrzebować.

 

Pokażmy, że #jesteśmytutaj.

 

WYDARZENIE NA FACEBOOKU

 

Zapraszamy do kontaktu!

 

info@rownosc.org.pl

Facebook.com/rownosc

 

Kampania realizowana w ramach projektu Fundacji im. Stefana Batorego, Demokracja w Działaniu.