Nasza Fundacja organizuje pokaz Artykuł Osiemnasty oraz dyskusję o związkach partnerskich i równości małżeńskiej. Gdzie? W Nowym Sączu, w Małej Galerii - publicznej instytucji kultury, specjalnie przez nas wynajętej na tę okazję. W środę, późnym wieczorem, dowiedzieliśmy się, że w galerii pękła rura i pokaz nie może się odbyć. Szybko więc zorganizowaliśmy nowe miejsce.
 
Zdziwiło nas, gdy okazało się, że tematem zainteresowały się lokalne media. Zdumienie zmieniło się w gniew, gdy przeczytaliśmy na portalu Sądeczanin, że w mieście św. Małgorzaty nie ma miejsca na wydarzenia „o takiej tematyce”. Oceńcie sami słowa przedstawiciela miasta, Tomasza Michałowskiego: „Jeżeli ktoś ma ochotę na organizacje takich spotkań, może je robić w innych miejscach. Miasto Nowy Sącz, właśnie przyjęło oficjalnie patronat świętej Małgorzaty, nie wyobrażam sobie, aby w miejskich instytucjach odbywały się tego typu eventy. Prezydent jednoznacznie nie wyraził zgody na organizacje tego spotkania”.
 
Szkoda, że Nowy Sącz ma miejsce na tęczę tylko w logo. Podjęliśmy już pierwsze kroki w sprawie nieuzasadnionej odmowy wykonania usługi przez miasto. Jesteśmy w kontakcie z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie wiemy czy rura pękła - my nie pękniemy na pewno. Pokaz i dyskusja odbyły się w piątek w Nowym Sączu. Dziękujemy wszystkim przybyłym, także za wsparcie, który od Was otrzymaliśmy.
 
Fot. Fmbar22, za wikimedia.org, CC BY-SA 3.0 PL