Czy dacie się nam zrekrutować?

Fundacja Równość.org.pl zachęca społeczność LGBTQIA do aktywizmu i zaprasza na Milk.org.pl

Ciekawe wywiady z osobami aktywistycznymi LGBTQIA, możliwość zbierania podpisów pod petycjami w ważnych dla społeczności tematach i moduł projektów, który pomoże osobom chcącym działać wymyślać, planować i organizować się – w piątek przedstawiliśmy aktywistyczną platformę, Milk.org.pl.

Niedawno Fundacja Równośc.org.pl obchodziła swoje 10. urodziny. Wspieramy i wzmacniamy społeczności LGBTQIA w południowo-wschodniej Polsce, poprzez dzielenie się wiedzą, sieciowanie, wspieranie grup i osób liderskich lokalnie, zachęcając też do rzecznictwa i wspierania się nawzajem. Strona Milk.org.pl jest więc, jak samx podkreślamy, “spełnieniem naszego marzenia o miejscu w Internecie, dzięki któremu ta wymiana wiedzy i sieciowania będzie prostsza i dostępna dla każdej osoby, która chce zacząć działać, także poza największymi miastami”. 

“Milk.org.pl jest bazą wiedzy, którą przez te wszystkie lata zdobyłyśmy, bezpiecznym miejscem, dla wszystkich tych queerowych i sojuszniczych osób, które chciałyby zacząć działać, nie tylko lokalnie, organizować proste wydarzenia, demonstracje, działać i rozwijać się rzeczniczo” – mówi Miko Czerwiński , a Artur Maciejewski dodaje, że “To także aktywistyczne, proste narzędzie i przestrzeń dla naszej aktywistycznej różnorodności. Chcemy pokazać, że działać może każdy i każda, nie trzeba na początku olbrzymich środków i wiedzy, ani ogromnej grupy ludzi”.

Co ważne, narzędzie powstało we współpracy ze społecznością i aktywistami, aktywistkami – podczas serii warsztatów końcem 2021 i początkiem 2022 roku. “W trakcie warsztatów pytałyśmy osoby o różnym doświadczeniu aktywistycznym o to, jakie mają potrzeby, jakie widzą wyzwania i co jest dla nich ważne. Więc to narzędzie jak najbardziej partycypacyjne, społecznościowe i wspólnotowe” – podkreśla Magda Dropek.

A dlaczego Milk? “Nazwa nawiązuje do postaci Harveya Milka, pierwszego ujawnionego geja, który został wybrany do Rady Miasta San Francisco w 1977 roku. Pamiętamy o historii, naszych pionierach i pionierkach, dzięki którym zmiana w wielu miejscach była możliwa, celebrujemy sukcesy i inspirujemy się. Dobrze zorganizowana, udana kampania wyborcza Harveya Milka w 1977 roku, kampania, w którą zaangażowało się wiele osób z naszej społeczności, pokazała, że gdy współpracujemy, wspieramy się – zmiana jest możliwa” – mówi Artur Maciejewski.

Aktywiści i aktywistki nie ukrywają, że chcą, by to było miejsce żywe, zmieniające się i różnorodne, tak jak różnorodna jest społeczność LGBTQIA w Polsce. “Zachęcamy więc wszystkie osoby do kontaktowania się z nami i współpracy” – mówi Miko Czerwiński, a Magda Dropek dodaje: “Cieszymy się, że ruszamy z Milkiem zwłaszcza teraz, w roku, rozpoczynającym maraton wyborczy w Polsce. Harvey Milk korzystając z narzędzi radnego walczył z dyskryminacją gejów i lesbijek, mówił głośno o roli solidarności i widzialności. My także jesteśmy tutaj, wspieramy się i chcemy, by nas było widać”.

Więcej o samej platformie, jej początkach i modułach Fundacja Równośc.org.pl opowiedziała podczas krótkiego spotkania online na Facebooku organizacji:

https://www.facebook.com/Rownosc/videos/1358684321639430

Milk.org.pl powstał dzięki projektowi realizowanemu z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.