Komisjo, co z Polską?

W styczniu 2023 roku Komisja Europejska podjęła decyzję o zamknięciu postępowania naruszeniowego przeciwko Polsce ws. „stref wolnych od ideologii LGBT”. Ta decyzja jest szokująca – podkreślają organizacje i piszą do Komisji apel.

Wraz z ILGA-Europe i Kampanią Przeciw Homofobii pytaliśmy w lutym 2023 roku Komisję Europejską o procedurę naruszeniową, która wystartowała przeciwko Polsce w czerwcu 2021 roku. Okazało się, że procedura została zamknięta 26 stycznia.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2020 roku wysłaliśmy wspólnie ponad 400 skarg na Polskę – w związku z tzw. strefami anty-LGBT i dyskryminacją, której niestety doświadcza w naszym kraju społeczność LGBT. I chociaż wiele miejsc z dyskryminujących deklaracji, uchwał i Samorządowych Kart Praw Rodzin się wycofuje, w wielu wciąż obowiązują, przypominając, że w Unii Europejskiej nie wszyscy i wszystkie mogą czuć się częścią wspólnoty. Kilkadziesiąt regionów wciąż otwarcie mówi społeczności LGBT, że nie jest częścią wspólnoty, wg Atlasu Nienawiści jest ich 67. Te, które się wycofały robią to często po cichu.

Ale wycofanie się z dyskryminujących deklaracji, uchwał anty-LGBT to za mało, potrzebujemy też presji na regiony, by nie unikały, pozorowały działań równościowych. Mówiliśmy o tym podczas sesji Sejmiku w Małopolsce w 2021, mówiliśmy o tym podczas spotkania z Komisarz Dalli w grudniu 2021 roku.

Dlatego apelujemy do Komisji Europejskiej w liście: Komisjo, nie zapominaj o polskiej społeczności LGBT!