Łyknij aktywizm i bądź zmianą, na którą czekasz!

Fundacja Równość.org.pl zachęca społeczność LGBTQIA do aktywizmu

Aktywizm wcale nie musi być trudny – przekonuje Fundacja Równość.org.pl, która początkiem kwietnia ruszyła z kampanią promującą tęczowy aktywizm. #ŁyknijAktywizm zachęca do angażowania się i korzystania z narzędzi, jakie daje aktywistyczna platforma Milk.org.pl, którą Fundacja zaprezentowała w marcu.

Fundacja Równośc.org.pl powstała w 2013 roku w Krakowie, niedawno więc obchodziła swoje 10. urodziny. Organizacja wspiera i wzmacnia społeczności LGBTQIA w południowo-wschodniej Polsce, poprzez dzielenie się wiedzą, sieciowanie, wspieranie grup i osób liderskich lokalnie, zachęcając też do rzecznictwa i wspierania się nawzajem. Uruchmiona w marcu strona Milk.org.pl jest więc, jak sama organizacja podkreśla, “spełnieniem naszego marzenia o miejscu w Internecie, dzięki któremu ta wymiana wiedzy i sieciowania będzie prostsza i dostępna dla każdej osoby, która chce zacząć działać, także poza największymi miastami”. 

W kwietniu platformie towarzyszy kampania #ŁyknijAktywizm – w Internecie i w kilku polskich miastach (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Olsztyn, Nowy Sącz, Sanok, Rzeszów) będzie można znaleźć billboardy i citylighty z wspomnianym hasłem i zachętą do odwiedzenia Milk.org.pl.

“Czasem wydaje się, że aktywizm to skomplikowana i wymagająca dziedzina, zarezerwowana tylko dla ludzi, którzy na co dzień mają dużo czasu, pieniędzy i zasobów. Jednak nic bardziej mylnego!” – mówi Miko Czerwiński z Fundacji Równość.org.pl. “Aktywizm to przede wszystkim wychodzenie poza swoją strefę komfortu, podejmowanie działań, które mogą zmienić życie innych ludzi, a jednocześnie przynieść wiele satysfakcji i radości. Dlatego chcemy pokazać młodym osobom LGBTQIA, że aktywizm to coś, co każdy z nas może robić, nawet od najmniejszych działań” – dodaje. 

“Celem naszej kampanii jest przede wszystkim uświadomienie, że aktywizm to nie tylko skomplikowane i zaawansowane działania, ale także proste czynności, takie jak podpisanie petycji czy przekazanie darowizny. Wierzymy, że każdy i każda może zacząć od małych kroków, które w dłuższej perspektywie mogą przynieść wielkie zmiany. Dlatego zachęcamy wszystkich, którzy utożsamiają się z ruchem na rzecz osób LGBTQIA, a jeszcze nigdy nie próbowali swoich sił w aktywizmie, do włączenia się w naszą kampanię” – podkreśla Magda Dropek.

Artur Maciejewski nie ukrywa też, że Fundacja chce również skupić się na motywacji osób, które już zaangażowane są w aktywizm. “Zachęcamy do dzielenia się swoimi historiami, do pokazywania, jakie trudności i radości towarzyszą działaniom na rzecz społeczności LGBTQIA. Pragniemy, aby ich doświadczenia były źródłem inspiracji dla tych, którzy jeszcze nie podjęli się aktywizmu” – zaznacza członek zarządu Fundacji Równość.org.pl. Dlatego zachęcamy do opowiedzenia nam swojej historii!

Milk.org.pl oraz kampania #ŁyknijAktywizm powstały dzięki projektowi realizowanemu z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.