Małopolska Kurator Oświaty bez zaliczenia roku!

Fundacja Równość.org.pl wystawiła Barbarze Nowak świadectwo (bez paska)

Niedostateczny! Taką ocenę wystawiła Małopolskiej Kurator Oświaty, Barbarze Nowak, krakowska Fundacja Równość.org.pl. Koniec roku to szczególny czas dla uczniów i uczennic, dla młodzieży LGBT to niestety często także moment ulgi, bo w polskich szkołach wciąż nie czuje akceptacji i nie jest bezpieczna – podkreśla organizacja LGBT i wylicza “przedmioty”, w których Barbara Nowak wciąż ma braki do nadrobienia.

Fundacja Równośc.org.pl powstała w 2013 roku w Krakowie, niedawno więc obchodziła swoje 10. urodziny. Organizacja wspiera i wzmacnia społeczności LGBTQIA w południowo-wschodniej Polsce, poprzez dzielenie się wiedzą, sieciowanie, wspieranie grup i osób liderskich lokalnie, zachęcając też do rzecznictwa i wspierania się nawzajem. W marcu organizacja uruchomiła aktywistyczną platformę Milk.org.pl która jest “spełnieniem naszego marzenia o miejscu w Internecie, dzięki któremu wymiana wiedzy i sieciowanie będzie prostsze i dostępne dla każdej osoby, która chce zacząć działać w aktywizmie LGBTQIA, także poza największymi miastami”. 

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 Fundacja postanowiła podsumować “osiągnięcia” Małopolskiej Kurator Oświaty. Czarę goryczy przelały wypowiedzi Barbary Nowak z okazji zapowiadanego Marszu dla Życia i Rodziny. Miesiąc po krakowskim Marszu Równości, w którym udział wzięło kilkanaście tysięcy ludzi, polityczka zapraszając na niedzielne wydarzenie, “retorycznie” pyta “Czy nie rażą państwa obsceniczne pochody maszerujące przez polskie miasta i miasteczka, tzw. parady dumy czy raczej pychy ludzi, którzy szczycą się tym, że niszczą rodziny, deprawują dzieci, walczą z religią katolicką, a nawet dokonują aktów wandalizmu, niszcząc nasze kościoły, zakłócając msze święte?”. 

“Trudno przejść obojętnie wokół tych nienawistnych słów, kłamstw i pomówień. W Marszu Równości udział biorą także młodzi ludzie, dla których często to jedyny dzień w roku, w którym mogą poczuć się sobą. Nie mogą tak czuć się na co dzień we wszystkich krakowskich szkołach, nad którymi nadzór sprawuje w końcu kurator Nowak, znana już z homo- i transfobicznych wypowiedzi w przeszłości” – komentuje Magda Dropek z Fundacji Równość.org.pl.

“W 2020 roku zbadaliśmy sytuację społeczności LGBTQIA w Krakowie – warto pamiętać, że ponad 63% doświadczyło jakiejś formy dyskryminacji. Ponad 26% doświadczyło jej w szkołach i na uczelniach” – mówi Artur Maciejewski, dodając, że młodzi ludzie to właśnie od szkół i uczelni oczekują reakcji na dyskryminację. W badaniu Fundacji Równość.org.pl wskazało na to aż 84,6% ankietowanych. „Gdyby to zależało od młodych osób, Małopolska Kurator Oświaty nie otrzymałaby promocji do następnej klasy” – dodaje.

Niedostateczny z zachowania, biologii, wiedzy o społeczeństwie, ale też przyzwoitości, szacunku, akceptacji, edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej, pedagogiki, celujący z religii, homofobii i transfobii – takie oceny wystawiła kurator Nowak Fundacja Równość.org.pl, chcąc zwrócić uwagę na rolę rzetelnej edukacji i tych wszystkich wartości w procesie kształcenia i wspierania młodych ludzi, często zostawionych samych sobie. Kurator Nowak świetnie sobie radzi, ale podczas takich zajęć, jak kontrmanifestacje do Marszy Równości, czy hagiografia i twittowanie o gender. 

“Ocena niedostateczna dla Małopolskiej Kurator Oświaty i powtarzanie roku! Barbara Nowak zawiodła młodych ludzi, zawodzi rodziców, nauczycieli i nauczycielki, dyrektorów szkół. Wiele dziś zależy od odwagi tych ostatnich, którzy i które nie mogą liczyć na autorytety, instytucje, a od nich w końcu zależy dobrostan naszej młodzieży” – podkreśla Miko Czerwiński z Fundacji.

Organizacja przypomina jednak, że pomimo nienawistnej retoryki, wymazywania uczniów i uczennic LGBT oraz wyzwań, z którymi się mierzą z małopolskich szkołach, młodzież się organizuje, stawia opór, nie brakuje też przeciwstawiających się temu nauczycieli i dyrektorów. I ma nadzieję, że świadectwo dla kurator Nowak zamieni się w czerwoną kartkę dla niej jesienią.