Queerowy Kraków, czyli jaki?

Poznajemy się, rozmawiamy, dzielimy się doświadczeniem, bawimy. W Krakowie. Patrzymy na nasze miasto i czujemy je, przeżywamy przez PRYZMAT równości i różnorodności – zapowiadają organizatorzy i organizatorki wydarzenia, które odbędzie się już w najbliższy piątek w krakowskim PAON-ie na Dębnikach.

Tęcza na ulicach, tłumne Marsze Równości, coraz więcej zorientowanych na równość i różnorodność działań oraz inicjatyw lokalnie – tak wygląda Kraków 2022. Ale jak się tu żyje osobom LGBTQIA? O to w 2020 zapytała Fundacja Równość.org.pl samych zainteresowanych. Mogliśmy się dowiedzieć, że ponad 63 proc. osób LGBTQIA w Krakowie doświadczyło dyskryminacji, ponad 90 proc. chce reagowania na nią przez samorządy, policję, ale przede wszystkim szkoły i uczelnie, które to przede wszystkim powinny edukować. Z badania mogliśmy się też dowiedzieć jakich działań lokalne społeczności oczekują od instytucji: 93 proc. widzi ogromną rolę kampanii społecznych, 88 proc. wskazało na działania kulturalne. 

Stąd pomysł na nowy, tęczowy cykl wydarzeń, PRYZMAT, który startuje już 18 listopada w PAON-ie przy ul. Konfederackiej 4. W programie debata o tęczowym Krakowie z m.in. pisarką i badaczką, Joanną Ostrowską, miejskim urzędnikiem Wojtkiem Piątkowskim, aktorem Mateuszem Janickim i queerowym aktywistą z Białorusi, Żenią Velko.

“Wychodzimy na ulice, działamy, organizujemy się, ale w tym wszystkim, zwłaszcza po trudnych dla społeczności LGBTQIA ostatnich trzech latach i zapewne trudnych kolejnych miesiącach musimy też pamiętać, jak ważne jest wzajemne wsparcie, poczucie, że nie jesteśmy w tym wszystkim sami i same, bycie ze sobą, ale przypominanie też, że mamy prawo do relaksu i odpoczynku” – mówi Magda Dropek z Fundacji Równość.org.pl. 

Ale PRYZMAT to nie tylko rozmowy, a przede wszystkim muzyka, taniec, relaks i zabawa. Kultura klubowa to od samego początku bastion osób queerowych, bezpieczna przestrzeń do ekspresji oraz sposób na budowanie wspólnoty. Podczas wydarzenia pełne kolorowych, tanecznych brzmień sety zagrają lokalni DJ-e, nuarrrrrr i Rusałka, a wyjątkowy koncert da queerowa raperka Susk – młoda buntowniczka, która wybiła się w tym roku dzięki SB Starter, programie, który wypromował m.in. Matę. Za tę część wydarzenia odpowiada wyjątkowe i inkluzywne miejsce w Krakowie, Granko Agency.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/3231657953755785

18.30-20.00: DEBATA Queerowy Kraków, czyli jaki? 

20.00-21.30: COCTAIL HOUR / Nuarrrrr (DJ Set) 

https://www.facebook.com/lookslikejohnnydepp

21.30-22.30 SUSK + SLOTKAKOTKA123

https://www.facebook.com/susknafb

22.30-24.00 Rusałka (DJ Set)

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu “W Krakowie jesteśmy u siebie – wychodzimy z ukrycia”, finansowanego ze środków Miasta Krakowa.