Równe traktowanie w Małopolsce? Mówimy sprawdzam!

Po spotkaniu z Pełnomocniczką ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny

Małopolska wciąż z uchwałą anty-LGBT, ale od wtorku oficjalnie także z Radą ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny oraz z Pełnomocniczką o takiej samej nazwie. “Czekamy na dalsze kroki, przyglądamy się z zainteresowaniem, ale na pewno będziemy mówić sprawdzam” – podkreśla nasza Fundacja, której przedstawicielka, Magda Dropek, spotkała się w środę z Dominiką Studnicką, dyrektorką Departamentu Rodziny, Równego Traktowania, Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim i właśnie nową Pełnomocniczką.

W tym tygodniu mija czas, który Komisja Europejska dała polskiemu rządowi na ustosunkowanie się do kwestii procedury naruszeniowej, a którą instytucja unijna rozpoczęła przeciwko Polsce i Węgrom za naruszenie praw człowieka. Ważnym jej elementem są uchwały i deklaracje anty-LGBT, w tym ta, którą w kwietniu 2019 roku przegłosowali radni i radne Sejmiku Województwa Małopolskiego. Czy z powodu dyskryminującej i wykluczającej społeczność LGBTQIA uchwały Małopolska straci także ponad 10 miliardów złotych funduszy unijnych? Wszystko wskazuje, że scenariusz ten jest bardziej niż prawdopodobny, zarząd województwa wciąż jednak mówi: nic się nie stało.

W piątek, podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego marszałek Witold Kozłowski zapowiedział powstanie w Urzędzie Marszałkowskim Rady ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny oraz stanowiska Pełnomocnika. Samorządowiec podkreślał, że to nowatorska inicjatywa, w skład której wejść mają m.in. przedstawiciele strony społecznej. Szczegóły? O to m.in. zapytaliśmy podczas środowego, roboczego spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, na które zaprosiła nas Dominika Studnicka, dyrektorka Departamentu Rodziny, Równego Traktowania, Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim i od wtorku Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny.

Co wiemy na temat samej Rady? Departament, jak i sama Pełnomocniczka chcą, by działała pro-aktywnie, równościowo i transparentnie. Podczas spotkania Magda Dropek podzieliła się doświadczeniem Fundacji w zakresie działania na rzecz równości, polityk równościowych, jak i rzecznictwa, poznając też wstępne plany co do działania Rady. Fundacja zadeklarowała merytoryczne wsparcie i pomoc w przypadku kwestii dotyczących jej dotychczasowych działań oraz zaproponowała kilka pomysłów, które mogą pokazać faktyczną otwartość Urzędu Marszałkowskiego na mieszkańców i mieszkanki Małopolski, niezależnie od ich płci, wieku, pochodzenia, niepełnosprawności, czy orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.

“Z zainteresowaniem i otwartością patrzymy na inicjatywę zarządu województwa, ale przede wszystkim mówimy – sprawdzam. Przed nami sporo pracy, by odkręcić szkody, które wyrządziła w regionie Deklaracja anty-LGBT. Dlatego jeśli mówimy o działaniach na rzecz równego traktowania – przede wszystkim mówimy o jej uchyleniu, które będzie faktycznym znakiem, że województwo chce pracować na rzecz wszystkich mieszkańców i mieszkanek Małopolski, także tych LGBT” – mówi Magda Dropek z Fundacji Równość.org.pl. 

“Organizacje LGBT z województw, które przegłosowały uchwały i deklaracje anty-LGBT są w kontakcie z Komisją Europejską, nie inaczej jest w Małopolsce. Obserwujemy i czekamy na dalsze kroki, bo wciąż wiemy za mało, by oceniać inicjatywę marszałka Kozłowskiego” – dodaje Miko Czerwiński.

Przed Pełnomocniczką spotkania z innymi organizacjami “strony społecznej”, a następnie wybór ich „przedstawiciela” do Rady. Mamy nadzieję, że interesy osób LGBTQIA będą tam reprezentowane. By przybliżyć sytuację społeczności w regionie pozostawiliśmy w Departamencie naszą broszurę o działaniach w południowo-wschodniej Polsce.