Strefa wolności dla LGBTQIA – tęczowy billboard w Krakowie

Strefa wolności dla LGBTQIA – billboard z takim napisem w tęczowym obrysie Krakowa pojawił się przy ulicy Nowohuckiej. To kolejna odsłona kampanii “I Am Not An Ideology” (nie jestem ideologią), przygotowanej przez naszą Fundację i niemiecką organizację Enough is Enough, które edukują na temat sytuacji społeczności LGBTQIA w Polsce naszych zachodnich sąsiadów, ale przede wszystkim pokazują, że nie jest sama. 

Słynąca z wielu głośnych kampanii na rzecz społeczności LGBTQIA niemiecka organizacja Enough is Enough oraz krakowska Fundacja Równość.org.pl, wzmacniająca przede wszystkim społeczności LGBTQIA poza największymi miastami, ruszyły z kolejną odsłoną kampanii, “I Am Not An Ideology”. Start – w Krakowie, gdzie pojawił się wzmacniający społeczność LGBTQIA billboard.

“Z jednej strony chcemy edukować na temat sytuacji społeczności LGBTQIA w Polsce naszych niemieckich sąsiadów, ale nie zapominamy też o tych, którzy i które mieszkają w Polsce. I to im chcemy pokazać, że nie jesteśmy sami i same, że mamy na zachodzie wsparcie, że jest sporo osób, które martwią się tym, co w Polsce się dzieje. Chcemy też wzmocnić naszą społeczność i przypomnieć im, że pomimo tzw. stref wolnych od LGBT, jesteśmy strefą wolności dla LGBTQIA” – mówi Miko Czerwiński z Fundacji Równość.org.pl.

Kampania to m.in. akcje edukacyjne na temat sytuacji LGBTQIA w Polsce, przygotowana przez dwóch niemieckich artystów, Leopolda i MKSM piosenka “Love in the dark”, ale także billboardy, które od czerwca pojawią się w naszym kraju.

“Od dłuższego czasu śledzimy sytuację w Polsce, w 2020 roku wzięliśmy udział w wielu akcjach solidarnościowych i demonstracjach w Berlinie, ale czuliśmy, że to za mało” – mówi Hanna Lidman z Enough is Enough. “Tak wiele osób nie było świadomych powagi sytuacji społeczności queer w Polsce, więc wzięliśmy na siebie edukowanie i nagłaśnianie, ponieważ wszyscy muszą dowiedzieć się o łamaniu praw człowieka, które dzieje się w kraju naszych sąsiadów. Wszyscy muszą wiedzieć i wszyscy muszą się się tym przejąć. Wraz z naszymi przyjaciółmi z Fundacji Równość.org.pl chcemy informować niemieckojęzyczne społeczności i wzmocnić społeczność w Polsce. Jesteśmy tutaj i będziemy walczyć z Wami, wspólnie możemy coś zmienić!” – dodaje.

Plakaty i billboardy, z których pierwszy pojawił się w Krakowie, w kolejnych tygodniach zobaczymy także w innych miastach. Jakich? Fundacja zachęca do śledzenia mediów społecznościowych. Kampania to także charakterystyczne dla Enough i Enough okrągłe wlepki, tym razem z napisem po polsku. “Nasi niemieccy sąsiedzi wzmacniają nasz głos, że nie jesteśmy ideologią, a my przypominamy, że nasze miasta, powiaty, województwa nie są i nie będą strefami wolnymi od LGBT – więcej, są strefami wolności dla LGBTQIA” – mówi Magda Dropek z Fundacji Równość.org.pl, a Artur Maciejewski dodaje: “Dlatego na krakowskim plakacie pojawił się tęczowy zarys miasta – bo byliśmy, jesteśmy i będziemy tutaj”.

Billboard znajduje się przy ulicy Nowohuckiej i al. Pokoju, naprzeciw M1.

Więcej o samej kampanii, jak i możliwości wsparcia billboardów w Polsce, na stronie Enough is Enough.