Wolność zgromadzeń. Taka sama dla wszystkich? Ruszamy z monitoringiem wolności zgromadzeń!

W ostatnich kilku latach upowszechniło się wykorzystywanie zgromadzeń publicznych jako metody wpływu na polityków, jak i mobilizowania społeczeństwa obywatelskiego. Wraz ze Stowarzyszeniem Tęczowe Opole ruszyliśmy z projektem “Długi marsz do równości. Monitoring i zabezpieczenie wolności zgromadzeń”. “Chcemy zbadać wyzwania, stojące przed organizatorami zgromadzeń i zmierzyć skalę nadużyć funkcjonariuszy policji. Chcemy uporządkować odpowiedzi na pytania – jak wolność zgromadzeń w Polsce jest realizowana, czego społeczeństwo potrzebuje do realizacji tego prawa, czy wszyscy mamy równe prawa do demonstracji?” – mówi Artur Maciejewski z Fundacji Równośc.org.pl.

Na konferencji zostały również przedstawione wstępne wyniki badania dotyczące bezpieczeństwa i zachowania policji na demonstracjach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. „Jesienne protesty o prawo do aborcji unaoczniły społeczeństwu, że brutalność policji to nie tylko problem w Stanach Zjednoczonych” – mówi Artur Maciejewski. “Około ⅔ osób protestujących przez ostatnie pół roku doświadczyło jakiejś formy represji ze strony policji” dodał. „Dlaczego funkcjonariuszom przychodzi z taką łatwością użycie gazu i pałek na kobietach walczących o swoje prawa, a nie potrafią sobie poradzić z wandalizmem i podpaleniami na Marszu Niepodległości? Nie potrafią czy nie chcą?” dodaje Sandra Mazur z Tęczowego Opola.

„Polskie władze zawsze miały problem z demonstracjami, w szczególności tymi organizowanymi przez grupy już marginalizowane. Pandemia COVID-19 jedynie uwypukla niebezpieczny trend ograniczania wolności obywatelskich” – mówi Maciej Kruszka z Tęczowego Opola. „Wprowadzono nielegalny zakaz zgromadzeń, a ich organizatorzy byli szykanowani” dodaje. Na konferencji Kacper Lubiewski, młodzieżowy działacz klimatyczny, który w związku z organizowanym przez siebie Strajkiem Klimatycznym może trafić do zakładu poprawczego. „Nie chcemy żyć w kraju, w którym zaangażowanie społeczne traktowane jest jako demoralizacja” mówił na konferencji.

Wolność zgromadzeń to jedna z podstawowych wolności jednostek. W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do demonstracji w obronie niezależnego sądownictwa, czarnych protestów i strajków kobiet, czy też marszów równości. Wolność zgromadzeń zapewnia także Konstytucja w Artykule 57, który podkreśla, że “Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich”. Równocześnie wiele grup organizujących demonstracje, zwłaszcza mniejszościowych, od lat zwraca uwagę na problemy związane z realizacją ich konstytucyjnego prawa. “Skoro brakuje mechanizmów zabezpieczających wolność zgromadzeń na poziomie centralnym pora znaleźć ta zabezpieczenia lokalnie, na poziomie samorządowym.” podsumowywał Miko Czerwiński z Fundacji Równość.org.pl. “To samorządy mogą wesprzeć osoby organizujące zgromadzenia i pokazać, że każdej z nich należy się równe traktowanie” dodawał.

Projekt “Długi marsz do równości. Monitoring i zabezpieczenie wolności zgromadzeń” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Więcej informacji o planowanych działaniach udzielą:

Artur Maciejewski
członek zarządu
Fundacji Równość.org.pl
e-mail: artur.maciejewski@rownosc.org.pl
Maciej Kruszka
członek zarządu
Stowarzyszenia Tęczowe Opole
e-mail: mkruszka@teczoweopole.pl