DyskryminowaNIE? Jak się żyje osobom LGBTQIA w Krakowie?

Rusza badanie Fundacji Równość.org.pl

Czy Kraków jest przyjaznym miastem? Jak się żyje gejom, lesbijkom, osobom biseksualnym, transpłciowym, niebinarnym, queer? Czy czują się bezpiecznie? Czy często słyszą w swoją stronę obraźliwe słowa w przestrzeni publicznej? Czy boją się przemocy? Czy zdarzyło się, by nie chciał ich ktoś obsłużyć w urzędzie lub instytucji z powodu tego, kim są? I w końcu, co zdecydowało, że mieszkają akurat w Krakowie? We współpracy z miastem Fundacja Równość.org.pl rusza z badaniem sytuacji społeczności LGBTQIA w Krakowie.

W 2014 Fundacja Równość.org.pl zapytała społeczność LGBTQIA w kilku małopolskich miastach, czy czuje się dyskryminowana, jak się żyje w ich miastach i czego lokalnie potrzebują. Wyniki były porażające, bo 84% odpowiedziało twierdząco na pierwsze pytanie. To pierwsze takie badanie w Polsce, którego rezultatem było kilka rekomendacji, wg których aktywiści i aktywistki fundacji projektowali w kolejnych latach swoje działania: oddolne, wspierające i wzmacniające same lokalne społeczności, dające im widzialność, przypominające, że #JesteśmyTutaj – bo tak nazywała się jedna z kampanii społecznych, którą Fundacja lokalnie realizowała.

Skąd pomysł zatem Krakowa? “Chociaż od kilku lat skupiamy się na działaniach w mniejszych miastach na południu Polski, zawsze chcieliśmy i chciałyśmy sprawdzić też, jak sytuacja społeczności LGBTQIA wygląda w Krakowie, w którym na co dzień mieszkamy” – mówi Magda Dropek z Fundacji Równość.org.pl. ale też członkini powołanej w maju zeszłego roku krakowskiej Rady ds. Równego Traktowania. “Odpowiedzenie na kilka pytań będzie wsparciem dla nas, ale także dla krakowskich urzędników, urzędniczek, dla instytucji, w kontekście tego, co zrobić, ewentualnie zmienić, by każdy mieszkaniec, mieszkanka Krakowa czuła się wkluczona” – dodaje.

“W ostatnim roku widzimy, jak bardzo Kraków się zmienił pod kątem myślenia także o mieszkańcach i mieszkankach LGBTQIA. Odczytujemy to jako zaproszenie do współpracy na rzecz strategicznego myślenia o zmianie, ale długofalowej” – mówi Miko Czerwiński z Fundacji, osoba, która od kilku lat współorganizuje też krakowski Marsz Równości.

Badanie podzielone jest na trzy zagadnienia: dyskryminację, potrzeby i migracje. “Chcemy zmapować też krakowską społeczność LGBTQIA i sprawdzić, czy faktycznie ma tak migracyjny charakter, jak często lubi się powtarzać” – dodaje Miko, zaznaczając też, że to wciąż coś, co nie zostało jeszcze dostatecznie zbadane.

Będzie to pierwsze takie badanie w Krakowie, zwłaszcza przy wsparciu krakowskiego magistratu. “Wypełnienie ankiety zajmie tylko 15-20 minut, a dzięki temu będziemy w stanie wyjść naprzeciw wyzwaniom w związku z dyskryminacją w Krakowie, ale też potrzebami samej społeczności” – mówi Artur Maciejewski i gorąco zachęca: “wypełnij, niech nas zobaczą, ale też zaczną się z nami liczyć”.

Ankietę można wypełnić pod tym linkiem

Zadanie publiczne “Dyskryminowani/e. Sytuacja osób LGBTQIA w Krakowie” sfinansowane jest ze środków Miasta Krakowa